Umetnost uokvirjanja življenja

Avtor: Vlado Kadunec | Objava: 07.05.2012

Podjetje, ki zraste iz lastnikove ljubezni do njegovega hobija, ima veliko možnosti, da uspe.


Janez Černe: »Globalizacija je nasičila trge, zato je pomembno, da si nenehno inovativen pri iskanju novih tržnih priložnosti in produktov.«

Spoznal sem ga pred leti na vsakoletnem največjem evropskem srečanju motoristov ob koroškem jezeru Faaker See, ovitega v usnje, s hrumečim Harlyjem pod ritjo. »Ime Janez sem dobil po mojem stricu, ki se je smrtno ponesrečil z motorjem Harley Davidson še pred mojim rojstvom. Videti je, da je to zraslo v meni in se mi usedlo v podzavest, saj tudi jaz ljubim motorje. Imeti Harleyja je stil življenja, filozofija umirjene duhovne svobode in meditacije. Če potuješ z motorjem, si v neposrednem stiku z okolico, z naravo, ljudmi, kulturo. To sproži, medtem ko motor prijetno prede pod teboj in požira kilometre, neko meditativno razpoloženje, te napolni z energijo in življenjskimi spoznanji,« se je zamislil, ko sem prišel v njegovo podjetje, ker me je zanimalo, kako se v današnjih trdih podjetniških časih, ko ljudje nimajo 'za skorjo kruha', kaj šele za umetnost, z umetnostjo preživlja umetnik.
 
Srečanje z Wilmo
 
Nabit z novo energijo in poln vtisov, ker se je prav pred kratkim vrnil s popotovanja po Indiji – seveda z motorjem – je Janez Černe razlagal, kako že tri desetletja od ustanovitve podjetja Studio Černe na Bledu 'trgujejo' z umetnostjo. »Naneslo je, da sem med srednjo šolo na počitnicah pri starih starših na Bledu srečal Nizozemko Wilmo. Po njenem odhodu sva si nekaj časa dopisovala, potem pa sem šel pogledat k njej, da vidim, kako je z nama oziroma kakšno je življenje na Nizozemskem. Umetnost mi je bila vedno blizu, tako da sem se tam najprej preživljal s slikanjem in prodajo svojih del na cesti.«
 
Ostal je enajst let. Z Wilmo sta se poročila, vpisal in končal je študij menedžmenta, življenje sta jima kmalu zapolnili dve deklici, svojo ljubezen do slikanja in umetnosti pa je združil še z lastno prodajno galerijo. Ko sta bili deklici zreli za šolo, je padla odločitev: preselili so se v Slovenijo. Najprej sta zakonca leta 1982 na Bledu odprla majhno galerijo, da vidita, ali bi se z njo lahko preživljala tudi v Sloveniji, leta 1984 pa se je družina Černe preselila v Dol pri Ljubljani in si tu uredila svoj življenjski prostor.

Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo.

Naročite se na brezplačni mesečni svetovalec "Od ideje do uspeha"
Vpišite vaš e-naslov: *