|
|||
Slovenci preveč kritiziramo in jamramoMatjaž Čadež je tisti pronicljivi programer, zaradi katerega bančne storitve in elektronsko plačevanje lahko opravljamo varno kar iz svojega fotelja.
Ko sem med pripravo pogovora z Matjažem Čadežem pregledoval spletno stran podjetja Halcom, kjer je ustanovitelj, večinski lastnik, predsednik upravnega odbora in izvršni direktor, mi je pozornost zbudila njegova novoletna poslanica, ki je odstopala od sicer uveljavljenih fraz. Njegove novoletne želje so imele vsebino, ki je vsebovala analizo stanja duha celotne družbe, poglobljeno z razmišljanjem o vzrokih, zakaj smo se znašli v vsesplošni krizi, zlasti pa v finančno gospodarski polomiji. »Krize ne moremo premagati s starimi, preživetimi vzorci in nasveti, kot potrebno je prerazporediti kapital, povečati dodano vrednost, dvigniti inovativnost, zmanjšati stroške, in drugimi modrostmi, s katerimi nam strežejo politiki,« je poudaril v novoletni poslanici Čadež. »Takega političnega besednjaka smo že dolgo vajeni, iz njega pa se ni rodilo nič pametnega. Zmagovalci krize bodo tisti, ki se zavedajo njenega vzroka, in ki gradijo na spremembi temeljev razmišljanja. Slovenci vlagamo preveč energije v kritiziranje drugih,« piše in v nadaljevanju ponuja recept za izhod iz krize: »Ustvarimo družbo, ki bo visoko cenila medsebojno spoštovanje in zaupanje! Vsako podjetje, vsaka država, ki je uspešna na dolgi rok, temelji na zaupanju in spoštovanju. Želim si, da bi ta misel pričela v prihajajočem letu pronicati tudi v Sloveniji.«
S fiziko nad probleme
63-letni Matjaž Čadež je po osnovni izobrazbi fizik, a je zašel v računalništvo in programiranje ter postal pronicljiv strokovnjak za varno elektronsko bančništvo oziroma plačilne storitve. »Fizika je v našem sorodstvu doma že od deda, tako sem, sicer ne preveč zainteresiran, sledil tradiciji. A prav skozi študij fizike sem se naučil logičnega in analitskega razmišljanja ter iskanja vzrokov za nastanek raznovrstnih pojavov, kar mi dobro služi pri iskanju poslovnih in življenjskih rešitev. Med študijem sem opravil dvotedenski tečaj računalništva, se navdušil in začel sodelovati z IBM-om ter šel v prvo službo na Inštitut Jožef Stefan. Pozneje so me v IBM povabili k sodelovanju. Ob projektih raznovrstnega programiranja sem razmišljal, da se pri računalniški opremi sicer ne moremo kosati z velikimi podjetji in bogatimi državami, zato pa imamo pamet in lahko ustvarimo dobre programe,« je bila Čadeževa uvertura podjetništva.
Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo. |
|