Prva romska restavracija v Sloveniji in Evropi

Avtor: Petra Bauman | Objava: 10.07.2014

»Da, res je edina,« zatrjuje Peter Tomaž Dobrila. »Vrnil sem se iz Berlina in tudi tam sem obiskal Gypsy Restaurant, kot jo imenujejo, pri kateri pa gre samo za občasno romsko živo glasbo, vse ostalo je berlinsko. Podobno je tudi drugod.«


Štefan Simončič (levo) in Mario Mehmedovič

Na dan obiska sredi tedna je bila terasa s preprostimi mizami, stoli in senčniki skoraj polna. Obiskovalci so mirno čakali na postrežbo, za katero sta skrbela mlada Rominja in Rom. Na mize sta prinašala raznolike vabljive jedi, ki sta jih v notranjosti okusno opremljene restavracije pripravljala dva kuharja, prav tako romskega porekla. Že dobre tri mesece oživeli prostori nekdanje picerije Ču ču v nekdanji železničarski koloniji na Gorkega ulici v Mariboru naznanjajo novo zgodbo. In natančno in nič drugega kot to, da so člani osebja romskega porekla (v Sloveniji naj bi jih živelo okoli 10.000), je ključni del in sploh razlog prve tovrstne restavracije v Evropi - romske restavracije ali po njihovo - Romani kafenava.

 

Socialno podjetje

 

Romani kafenava je primer socialnega podjetja, kar pomeni, da zaposluje osebe iz ranljivih družbenih skupin. Restavracija trenutno daje kruh devetnajstim Romom in Rominjam. Za marsikoga od njih je to prva zaposlitev v življenju, saj zaradi nižje izobrazbe ter socialne izključenosti prej te možnosti niso imeli. Za projektom stoji mariborsko društvo EPEKA, ki je za zagon Romani kafenave pridobilo 300.000 nepovratnih evrov, od tega je 85 % prispeval Evropski socialni sklad, 15 % pa Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Mestna občina Maribor pa je prispevala infrastrukturo, to je objekt v občinski lasti, v katerega je EPEKA vložila evropska sredstva, ki so nepovratna.

 

Kot socialno podjetje ne ustvarjajo dobička, ves prihodek namreč usmerjajo nazaj v delovanje združenja in socialnega podjetja in tudi v razširitev dejavnosti, v odpiranje novih socialnih podjetij znotraj društva. Plače za delavce bodo vsaj do avgusta 2015, do katerega mora podjetje »vzdržati«, zajemali iz evropskih sredstev ter iz javnih del Zavoda za zaposlovanje.

 

Socialno podjetništvo je v Sloveniji novo področje. Predsednik EPEKA Peter Tomaž Dobrila pojasnjuje, da zanj socialno podjetništvo pomeni neizkoriščanje sodelavk in sodelavcev ter skupno zastavljanje ciljev: »Večkrat se sprašujemo, kako lahko družba drugače sploh funkcionira, saj pridobitni sektor vzpodbuja prevelika neravnovesja, da bi jih lahko država korigirala. Prav to se dogaja sedaj, to je srž krize, ki smo ji priča zadnja leta, oziroma neravnovesja so mati vseh kriz. Nekateri za čiščenje vesti radi govorijo o družbeni odgovornosti in potem nek delček ekstraprofita razdelijo kakšni humanitarni organizaciji v zameno za sliko v medijih.«

 

Peter Tomaž Dobrila vidi v tem projektu opravljanje izjemno pomembne vloge v Mariboru, Sloveniji in Evropi, saj so po komaj dobrem mesecu delovanja že beležili obiske raznih delegacij iz tujine, veleposlanikov raznih držav. »Zanima jih, kako smo se lotili reševanja romske problematike, ki je identična po vsej Evropi in v večini držav ne najdejo rešitve. Ponekod jih izseljujejo, drugod enostavno obračajo glavo vstran. Zato Romani kafenava vzpostavlja novo socialno paradigmo - sožitje večinskega in manjšinskega prebivalstva.«

 


Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo.

Naročite se na brezplačni mesečni svetovalec "Od ideje do uspeha"
Vpišite vaš e-naslov: *