|
|
Položaj invalidskih podjetij pri javnih naročilihInvalidska podjetja se prav tako kot ostala podjetja prijavljajo na razpise javnih naročil. Ali je položaj invalidskih podjetij, ki sodelujejo v postopku oddaje javnega naročila, drugačen kot položaj ostalih podjetij?
Veljavna zakonodaja za invalidska podjetja določa olajšave na različnih področjih – tako imajo invalidska podjetja določeno prednost tudi v postopkih oddaje javnih naročil. V postopku oddaje javnega naročila morajo namreč naročniki praviloma ravnati v skladu s pravili odprtega postopka – to pomeni, da lahko v postopku kot ponudniki sodelujejo vsi, ki imajo interes predložiti svojo ponudbo. V določenih primerih pa Zakon o javnih naročilih dovoljuje, da se postopek izvede tudi pod drugačnimi pogoji, npr. po postopku s pogajanji – to pa pomeni, da lahko naročnik sam izbere ponudnike, s katerimi se nato pogaja o izvedbi predmeta javnega naročila. Tako Zakon o javnih naročilih določa, da lahko naročnik odda javno naročilo po postopku s pogajanji in brez predhodne objave tudi v primeru, če ima ponudnik status invalidskega podjetja. V tem primeru morata biti izpolnjena dva pogoja: - vrednost javnega naročila ne sme presegati vrednosti, nad katero je potrebno javni razpis objaviti v Uradnem glasilu Evropskih skupnosti; - ponudnik mora zagotoviti, da bodo javno naročilo pretežno izvajale invalidne osebe, ki so pri njem zaposlene. Naročnik mora v primeru, če bo namesto odprtega postopka izvedel postopek s pogajanji z invalidskim podjetjem, preveriti: - da ponujena pogodbena cena ni višja od primerljive cene na tržišču, - kakovost predmeta, ki je predmet javnega naročila.
Seveda pa mora invalidsko podjetje izpolnjevati tudi splošne pogoje za priznanje sposobnosti sodelovanja v postopku oddaje javnega naročila, ki jih bodisi predpisuje zakon ali pa določi naročnik (npr. določena izobrazbena struktura zaposlenih, razpolaganje z zadostnimi prostorskimi kapacitetami..). PRAVNI VIR: Zakon o javnih naročilih (UL RS 36/2004) |
|