|
|
Podjetnik in varstvo pri deluKatere so najpomembnejše obveznosti delodajalcev v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu?Varno in zdravju neškodljivo delo z izboljšanjem delovnih rezultatov pomembno prispevajo k uspešnemu poslovanju podjetja. Slabe razmere na delovnih mestih pa lahko vodijo do nezaželenih posledic: poškodb pri delu, zdravstvenih okvar, bolezni, odsotnosti z dela …
Varstvo pri delu ureja Zakon o varnosti in zdravju pri delu (Ur.l. RS št. 56/99), ki govori tudi o obveznostih delodajalca. Kot delodajalec v smislu tega zakona se šteje tudi fizična oseba, ki sama opravlja poslovno dejavnost.
Najpomembnejše obveznosti delodajalca
Zakon o varstvu pri delu nalaga delodajalcem vrsto obveznosti:
Izjava o varnosti z oceno tveganja
Vsak delodajalec mora izdelati in sprejeti izjavo o varnosti z oceno tveganja v pisni obliki in jo podpisati. Ta dokument je osnova za varnost in zdravje pri delu v vsakem podjetju, z njim se določajo ukrepi za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu. Način izdelave izjave je odvisen od dejavnosti in velikosti podjetja. Izjava o varnosti je živ dokument. Revizijo je treba izdelati, ko obstoječi ukrepi varovanja zdravja niso več zadostni oziroma ustrezni, v primeru spremembe obsega poslovanja, spremembe tehnološkega postopka, spremembe delovnega okolja in ob drugih pomembnih spremembah, ki vplivajo na zdravje in varnost delavcev. Sestavni del izjave o varnosti je tudi priloga pooblaščenega zdravnika medicine dela.
Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo. |
|