|
|||
Kriminalizacija podjetništvaZakon o obvezni udeležbi delavcev pri dobičku kaže, da smo na poti v tržno ekonomijo nekje zašli.
»Kdo bo pa to plačal,« je bila prva stvar, na katero sem pomislil, ko se je pojavil predlog zakona o obvezni delitvi dobička med zaposlene. Nisem imel v mislih tega, kateri lastnik bo sploh pripravljen deliti dobiček z zaposlenimi, temveč na to, kdo bo kril stroške za pripravo zakona, ki ne rešuje nobene težave našega gospodarstva, zaposlenim ne bo prinesel niti enega evra, potencialne vlagatelje pa bo vsaj za nekaj let odgnal daleč stran.
Zakon namreč ne povečuje preglednosti poslovanja, temveč vnaša nove komplikacije in ustvarja pogoje za kriminalizacijo podjetništva. Legalnih načinov, na katere se lahko lastniki izognejo delitvi dobička, je namreč neskončno. Zakon delavce mimogrede postavlja v položaj zainteresirane stranke o vseh faktorjih poslovanja, ki vplivajo na dobiček. Nad upravičenostjo stroškov bodo odslej poleg davčnih in drugih inšpektorjev upravičeno bdeli tudi delavci. Gospod direktor, zakaj ste sklenili to in to pogodbo? Ali uporabljate službeno vozilo po predpisih? Več kot bo tega, več bo dela za sodišča, za razne nove inšpekcijske službe ter za avtorje, ki bodo pisali dopolnila in popravljali neprimeren zakon. Na koncu delavci od tega ne bodo imeli ničesar, namesto obljubljene enostavnejše države z manj zaposlenimi pa bodo stroški državne uprave in poslovanja podjetij še višji.
Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo. |
|