|
|
Jadrnica tudi kot poslovna naložbaProkurist podjetja RAM 2 Rado Čučnik je navdušen jadralec, ki prednost pred nakupom daje najemu plovila. Jadrnico pa je za poslovne namene pripeljal tudi v svoje podjetje.Nakup jadrnice je lahko tudi poslovna naložba. To je modrost Rada Čučnika, 44-letnega prokurista podjetja RAM 2, ki se je od klasičnega zastopnika na začetku preoblikovalo v moderno trgovsko-inženirinško podjetje, s široko paleto izdelkov in storitev.
Potem ko si je poslovne izkušnje, kot sam pravi zvečine pozitivne, desetletje nabiral v Avstriji, se je vrnil v Slovenijo. In se odločil, da ponudbo trgovsko-inženirskega podjetja nekoliko dopolni – s čarterskimi storitvami. Lani so tako kupili jadrnico beneteau 411.
»S podjetniškega vidika gre za naložbo, ki prinaša nekaj denarja,« pravi Čučnik. »Sodelujemo s čarterskim podjetjem v navtičnem klubu v Primoštenu, ki dela že vrsto let, ima stalne stranke in zagotovljen servis. Naložba se bo izplačala in povrnila na dolgi rok, vsaj pet do sedem let. Naložba je zanimiva zaradi davčnih olajšav - vsaj dokler so te bile, saj se vse bolj znižujejo. Potem tudi za podjetja nakup plovila ne bo več zanimiva naložba. No, blaznega zaslužka pa vendarle ni,« pravi Čučnik in dodaja, da je bila njihova jadrnica do septembra kar 16 tednov na morju. Zanimivo, da zaposleni v podjetju jadrnice v sezoni ne morejo izkoriščati (tako je zapisano v pogodbi), njihovim potrebam pa sta zunaj sezone namenjena dva tedna.
Nadaljevanje članka je dostopno samo naročnikom! Marketinški učinki Jadrnico, ki je v lasti podjetja, so tudi ustrezno polepili – logotipa podjetja sta na jadrih in trupu. »In marketinški učinki se že kažejo. Mnogi ljudje se namreč odzovejo, da so videli našo jadrnice. Vse skupaj je za naše podjetje seveda pozitivno,« pravi Čučnik in dodaja, da ga je morje marsičesa naučilo, tako v življenju kot tudi v poslovnem svetu: »Oba sta dostikrat nemirna in razburkana, včasih tudi nepredvidljiva. Velikokrat se znajdeš v okoliščinah, na katere ne moreš neposredno vplivati. Vetra se ne da kar ustaviti, kot tudi valov ne zmanjšati, pa vendar lahko kljub težavam s trezno glavo in mirnimi živci zvoziš najboljšo možno pot in pri tem še uživaš.«
Le jadrnice »prave« Ljubezen do navtike je pri Čučniku pognala konec osemdesetih, ko je bil v službi pri Elanu zadolžen za plovila. A zanj večne dileme, jadrnica ali motorna jahta, nikoli ni bilo. »Tu ni dileme«, pove z nasmehom, »seveda so le jadrnice 'prave'. Večina ljudi, s katerimi sem prišel v stik, žal hodi na jadranje le, ker je to trenutno 'in'. Tako se lahko hvalijo, da so jadrali. Resničnih ljubiteljev navtike, tistih, ki znajo jadrati, čutijo stik z naravo in sta jim všeč tišina in zven vetra – teh je po mojih izkušnjah zelo malo,« pravi navdušeni jadralec, ki pa se pri svojem pohajkovanju, vsaj za zdaj, odloča le za Jadran. Zakaj? »Jadran ponuja kopico lepih in skrivnostnih otokov. Vedno odkrijemo nekaj novega. Vsakdo izmed jadralcev je sicer že imel kakšno slabo izkušnjo, nekateri jo tudi preveč izpostavljajo, a meni se ne zdi, da bi lahko Hrvatom karkoli zameril. Bilo pa bi fino, če bi nekateri otoki še naprej ostali tako neokrnjeni in divji. Po svoje tudi negostoljubni. A tistega, ki tako čuti, to gotovo tudi privlači.«
|
|