Herman Chinery–Hesse: afriški Bill Gates

Avtor: Nives Pahor | Objava: 03.04.2009

Razvijati softver v afriški državi, ki ima slabo razvito informacijsko infrastrukturo, se zdi norost. A ganski podjetnik počne prav to in postal je afriški podjetniški idol.


Hermann Chinery-Hesse: »Ocenjevanje podjetij z evropskimi in ameriškimi merili lahko v Afriki hitro privede do napačnih vtisov in številnih zamujenih priložnosti.«

Ganca Hermana Chinery-Hesseja (44 let) imenujejo tudi »afriški Bill Gates«. Pred 18 leti se je odločil, da zapusti udobno službo razvijalca računalniških programov v Londonu in dokaže skeptičnim prijateljem to, kar je vedno verjel: da je njegova rodna Gana država številnih poslovnih priložnosti, ki čaka na podjetnike z inovativnimi poslovnimi idejami, da jih izkoristijo. In kar se je začelo kot stava med prijatelji, se je končalo kot resen posel. Skupaj s prijateljem Joem Jacksonom je ustanovil prvo in danes največje računalniško programersko podjetje v celi Afriki, imenovano Soft Tribe, v katerem danes zaseda položaj izvršnega direktorja in največjega delničarja.  

Začelo se je v spalnici 

Herman Chinery-Hesse je po izobrazbi proizvodni inženir, po poklicu pa programski inženir. Diplomiral je iz industrijske tehnologije na Teksaški univerzi v San Marcosu. Tudi če se ne bi podal v podjetništvo, bi prav lepo shajal. Izhaja namreč iz dobro stoječe družine diplomatov. Kot številni privilegirani mladi Ganci je študiral v tujini, v ZDA. Prav med študijem v Teksasu se je začelo njegovo podjetniško razsvetljenje. V ZDA je prvič začutil, kako lahko posel pomaga spremeniti obubožano državo. »Spoznal sem, da so priložnosti povsod in da vsak vidik nerazvitosti potrebuje posel.«

Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo.

Naročite se na brezplačni mesečni svetovalec "Od ideje do uspeha"
Vpišite vaš e-naslov: *