|
|
Dolžnost objave popravkaV časopisu je bila objavljena informacija o vašem podjetju, ki pa ni pravilna in morebiti celo škoduje poslovanju vaše družbe. Kaj lahko storite v tem primeru?
Na podlagi Zakona o medijih ima vsakdo, torej tako posameznik kot tudi pravna oseba, pravico zahtevati od odgovornega urednika medija, ki je objavil obvestilo, da objavi popravek tega obvestila, če je bil z obvestilom prizadet njegov interes ali pravica. Objava popravka je brezplačna. Objavo popravka lahko prizadeti zahteva najkasneje v 30 dneh od dne, ko je bilo obvestilo objavljeno. V primeru, če prizadeti iz objektivnih razlogov za objavo ni izvedel v okviru tega roka, pa začne rok teči z dnem, ko je prizadeti izvedel za objavo.
V zahtevku za objavo popravka je potrebno navesti, na katero obvestilo se popravek nanaša, ter datum, ko je bilo obvestilo objavljeno. Urednik mora popravek objaviti v prvi naslednji izdaji oz. oddaji medija po prejemu popravka. Če urednik prejme popravek prepozno za objavo, mora biti objavljen v naslednji izdaji oz. oddaji medija. Popravek mora biti objavljen v celoti in brez sprememb, na enakovrednem prostoru in na enakovreden način kot je bilo objavljeno obvestilo, na katerega se popravek nanaša. Zakon izrecno določa primere, v katerih odgovorni urednik medija ni dolžan objaviti popravka. Ti primeri so: - če se zahtevani popravek ne nanaša na obvestilo, na katero se sklicuje zainteresirana oseba; - če zahtevani popravek ne navaja dejstev in okoliščin v zvezi z navedbami v obvestilu; - če bi bila objava popravka v nasprotju z zakonom; - če zahteve za objavo popravka s strani državnega organa ali pravne osebe ni podpisala pooblaščena oseba; - če je popravek napisan žaljivo; - če je zahtevani popravek nesorazmerno daljši od obvestila, v katerem so navedbe, zaradi katerih se daje, oziroma od dela obvestila, na katerega se neposredno nanaša;
- če je bila zahteva za objavo popravka dana po preteku roka iz tega zakona; - če je bila zahtevana objava popravka z isto vsebino, kot jo ima zahtevani popravek, o katerem teče spor pred sodiščem zaradi zavrnitve ali neustreznosti načina njegove objave.
Če pa odgovorni urednik neupravičeno ne objavi popravka in ne gre za primere, v katerih popravka ni dolžan objaviti, ima prizadeti možnost zoper odgovornega urednika vložiti tožbo na objavo popravka. Tožba se lahko vloži v 30 dneh od dne, ko je potekel rok za objavo popravka. PRAVNI VIR: Zakon o medijih (UL RS 35/2001, 54/2002, 62/2003, 73/2003, 113/2003, 16/2004) |
|