|
|||
Alkohol in droge na delovnem mestuKako boste reagirali, ko se vam to zgodi v podjetju? Ali imate pravilnik? Slovenci smo v evropskem vrhu po porabi alkohola; uživanje alkohola in drugih drog na delovnem mestu je vse večja težava.
Problemi z alkoholom in drogami na delovnem mestu so čisto praktični in se kažejo v materialni škodi. Omamljenost delavcev povzroča slabo delovno storilnost, poškodbepri delu, slabo kakovosti izdelkov in storitev, nesreče, prepire med zaposlenimi in tako naprej. Delodajalci velikokrat ne vedo, kaj narediti z opitim ali omamljenim delavcem, še huje pa je, ko pride do odvisnosti. Pogosto se dogaja, da si tudi (zlasti manjši) delodajalci zatiskajo oči in zaposlujejo ljudi, ki imajo z drogami velike težave.
Ker je v Sloveniji uživanje alkohola in drugih drog na delovnem mestu vse pogostejše, so na Inšpektoratu za delo Republike Slovenije tej težavi posvetili letošnjo strokovno konferenco. Odziv je bil presenetljivo zelo velik, kar kaže na obsežnost težave, ugotavlja Mladen Markota, inšpektor in vodja Službe nadzora zdravja pri delu na Inšpektoratu za delo Republike Slovenije. Alkohol je najbolj razširjena »droga« Alkohol (in s tem tudi alkoholizem) v Sloveniji je največja javnozdravstvena težava in je vzrok za veliko drugih zdravstvenih (depresije, samomori in tako naprej) in varnostnih (prometne nesreče) težav, zato mu moramo posvetiti veliko pozornosti. Alkohol je tako zelo prisoten v naši kulturi, da je že razmišljanje o tem, da bi ga lahko uvrstili med droge, za veliko ljudi nesprejemljivo. Nedvomno so pri tem v ospredju nekateri kulturno-zgodovinski dejavniki, vrednote in navade, ki oblikujejo posameznikove osebnostne lastnosti, zato problematike alkohola včasih sploh ne zaznamo kot resnično težavo, pojasnjuje Mladen Markota.
Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo. |
|